Drobečková navigace

Úvod > Mateřská škola > Aktuality > Desatero pro nástup do MŠ

Desatero pro nástup do MŠJDU POPRVÉ DO MATEŘSKÉ ŠKOLY

 

Jsou jim teprve tři roky a už musí vyměnit domácí prostředí a pomocnou ruku mámy a táty za prostředí mnohem větší a hlavně neznámé, ale zároveň jsou zvědavé na nové kamarády, paní učitelky. Jak dlouho se bude dítě přizpůsobovat novému prostředí a podmínkám je individuální. Aby byl vstup dětí do mateřské školy příjemným zážitkem, doporučujeme následující kroky k postupné adaptaci:

 

Desatero pro rodiče před nástupem dítěte do mateřské školy

Autor: PhDr. Simona Hoskovcová

  1. Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si popovídejte s dítětem, které do školky už chodí (mělo by tam ale chodit rádo, aby se vaše dítě nevystrašilo barvitým líčením zlých zážitků). Vyhněte se negativním popisům, jako „tam tě naučí poslouchat“, „tam se s tebou nikdo dohadovat nebude“ apod.
  2. Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu např. do kina láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout. Chybou je, vyplížit se tajně z domu. Dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje.
  3. Veďte dítě k samostatnosti zvláště v hygieně, oblékání a jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kalhoty nebo dojít na záchod. 
  4. Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky, ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte (dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest) – vyhněte se výhrůžkám typu „když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne“.
  5. Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte ani narychlo nebo tajně, ani ve vzteku po hádce s dítětem.
  6. Dejte dítěti s sebou něco důvěrného(plyšáka).
  7. Plňte své sliby– když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít.
  8. Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci vy. Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu u rodičů. Platí tu, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit dítě jeho úzkosti. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčení o tom, že dítě do školky dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup dítěte do školky. Případně se dohodněte, že dítě do školky bude vodit ten, který s tím má menší problém.
  9. Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny předem. Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se strach z toho, že selže a odměnu pak nedostane.  Samozřejmě – pokud den ve školce proběhne v pohodě – chvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny nebo kupte nějakou drobnost. Materiální odměny by se ale neměly stát pravidlem, dítě by pak hračku vyžadovalo každý den.
  10. Promluvte si s učitelkou o možnostech postupné adaptace dítěte

PhDr. Simona Hoskovcová 

Desatero je součástí připravované kapitoly „Příprava na zátěžové situace“ do publikace Šulová, L. (Ed.): Problémové dítě a hra. Raabe, Praha

Zdroj: http://web.ff.cuni.cz/~hosksaff/


CO BY MĚLO UMĚT DÍTĚ PŘED NÁSTUPEM DO MATEŘSKÉ ŠKOLY

 

- nepoužívat v průběhu dne nebo odpoledního odpočinku pleny (pleny nejsou přípustné)

- samostatně používat WC

- umýt si a utřít  ruce

- umět se svléknout a obléknout, vyzout a obout boty i bačkory (pomůžeme s mikinou,   bundou, zipy, knoflíky, tkaničkami)

- aktivně hlásit své potřeby

- použít kapesník, umět se vysmrkat

- nepoužívat v MŠ dudlík, ani při usínání

- samostatně jíst, pít z hrnečku (dítě nekrmte), během jídla sedět u stolečku, nepobíhat s jídlem

- být chvíli bez svých blízkých, přizpůsobit se novým podmínkám – pobytu bez rodičů, v novém kolektivu, pobyt v rušném prostředí

- reagovat na pokyny dospělého, na svoje jméno

- respektovat dohodnutá pravidla v kolektivu

- mít základy sociálního chování, nebýt agresivní k ostatním dětem

- umět vyjádřit své přání a potřeby (poprosit, poděkovat, pozdravit)

- poznat svoje oblečení, boty, bačkory

- umět si své věci uložit na svoje místo

- umět se chovat bezpečně v rámci svých rozumových schopností

- ujít menší vzdálenost při pobytu venku

 

 

 CO POTŘEBUJE DÍTĚ DO MŠ

 

Přezůvky, oblečení do třídy a na pobyt venku, náhradní oděv (spodní prádlo, punčocháče, ponožky tepláky, triko), vše v tašce na své značce v šatně, pyžamo na odpolední odpočinek. Všechny věci řádně podepsané, zabráníte tak nepřípadným záměnám a ztrátám.

Hračka do mateřské školy nenosíme – máme jich tu dost, vyjímečně pouze plyšáka na spaní.

Seznamujte se s programem MŠ a důležitými informacemi- Při každém problému se obraťte na paní učitelky, které Vám rády vyjdou vstříc, společnou cestou najdeme řešení

Vstup Vašeho dítěte se blíží. Věříme, že se Vašim dětem bude v mateřské škole líbit. Všechny učitelky Vám i dětem rády pomohou.

 IMG_20230505_102809.jpg

Mámo, táto jdu do školky

 

 

                                                                                             Kolektiv MŠ Pohádka